Kuchenne naczynia do różnych napojów

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdej kuchni są oczywiście rozmaite naczynia. Trzeba mieć coś, w co będzie można wlać różne płyny. Naczynia są dostępne w wielu wariantach do wyboru. Kubki, filiżanki, szklanki – wszystko to jest potrzebne do tego, aby móc komfortowo pić napoje mające różną temperaturę. Znaczenie ma również rodzaj płynu, który wlewa się do naczynia. W kuchni dominuje szkło i porcelana, czyli uniwersalne surowce.

Jak wybrać szklanki do kuchni i filiżanki? 

W każdej kuchni potrzebne będą filiżanki do kawy, w których można pić także herbatę, w zależności od indywidualnych preferencji. Piękny zestaw filiżanek stanie się praktyczną ozdobą wnętrza. Eleganckie naczynia wspaniale się prezentują, schowane za szklaną witryną. Filiżanki idealnie sprawdzają się do podawania napojów gościom. Mogą mieć one różną pojemność, do nawet trzystu mililitrów. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na klasykę, czyli porcelanowe kubki, wyposażone w wygodne ucho, co przełoży się na komfort użytkowania. Idealnie nadają się gotowe zestawy, w skład których wchodzą zarówno filiżanki, jak i talerzyki. Wszystko do siebie idealnie pasuje, co wygląda bardzo efektownie. 

W przypadku filiżanek do herbaty można liczyć na bardzo ciekawy kształt, przypominają one tulipany ze względu na rozkloszowaną górę. Z kolei naczynia do kawy cechują się cylindrycznym kształtem. Powstają głównie z porcelany, mają grube dno. Filiżanki przeznaczone do espresso są niewielkiej pojemności, która nie przekracza dziewięćdziesięciu mililitrów. Oczywiście do podwójnego espresso będzie potrzebna filiżanka o zdecydowanie większej pojemności. Szklanki przeznaczone do cappuccino są większych wymiarów, mają lekko wybrzuszone boki i rozszerzają się u góry. Wielowarstwowe kawy najlepiej będzie podawać w wysokich szklankach, z przezroczystego i grubego szkła. Powinno być ono żaroodporne, nie może też zabraknąć uchwytu. 

Jakie przydadzą się szklanki w każdej kuchni? 

Jeśli ktoś lubi być kawę latte, to będzie potrzebował specjalnego rodzaju szklanki. Naczynia przeznaczone do picia tego rodzaju kawy są wąskie i wykonane z grubego szkła, mają uchwyt. Do napojów zimnych, smoothie, soków i kompotów rewelacyjnie sprawdzają się szklanki do long drinków. Inne naczynia dobiera się do drinków niż bezalkoholowych napojów. Do kolorowych i wielowarstwowych płynów najlepsze są szklanki o fantazyjnym wyglądzie. W przypadku short drinków rewelacyjne będą modele z rozszerzającą się czaszą, krótką nóżką. Można też wybrać naczynie z grubym dnem i bez nóżki. Podczas zakupu szklanek do napojów i drinków zawsze powinno się mieć na uwadze ich kształt. Budowa naczynia wpływa na wrażenia smakowe podczas picia. Warto wiedzieć, że w przypadku szklanek zwężających się ku górze można zatrzymać aromat napoju w jednym punkcie. Istotna jest również pojemność szklanki. Nawet grubość dna ma znaczenie. Im będzie ono grubsze, tym napój dłużej zachowa temperaturę. Przed utratą ciepła świetnie chronią szklanki wykonane z podwójnego szkła.

Przykłady modeli omówionych w artykule szklanek odnajdziesz u marki Witek

Możesz również polubić…