Frytownice – sprzęt idealny do food trucka

Food truck jest furgonetką przystosowaną do prowadzenia w niej punktu małej gastronomii. Food trucki można spotkać zwłaszcza na wszelkiego typu plenerowych imprezach oraz w biurowych dzielnicach miasta i w ośrodkach wczasowych nad morzem, w górach i nad jeziorami. Zaletą tego typu działalności jest przede wszystkim to, że można ze swoją ofertą przemieszczać się w miejsca, gdzie znajdują się klienci chętni na skorzystanie z propozycji posiłku. Food trucki stają się coraz bardziej popularną formą prowadzenia małej gastronomii.

Co można zjeść z food trucka?

Ograniczona powierzchnia w środku auta powoduje, że food trucki proponują głównie dania nieskomplikowane i szybkie do przygotowania. Sprzęt, który można łatwo w nim zmieścić to frytownice ze sklepu GastroPuls. Dlatego dużo furgonetek proponuje przekąski, które można przyrządzić za pomocą niewielkiej frytkownicy. Food trucki serwują również grillowane kiełbaski, karkówki lub szaszłyki. Niektóre wyspecjalizowały się w diecie wegetariańskiej i w ten sposób próbują promować styl bezmięsnego jedzenia. W ofercie food trucków najważniejsze jest, aby dania były przygotowywane w krótkim czasie. Klienci są zazwyczaj zajęci jakimś wydarzeniem plenerowym i jedzenie traktują tylko jako dodatek do głównej atrakcji.

Dania przygotowywane za pomocą frytkownicy

Nowoczesne frytownice są sprzętem zaawansowanym technologicznie. Niewielkie urządzenie może posłużyć do przygotowywania kilku dań. W niektórych frytkownicach wydzielone są osobne komory, w których w tym samym czasie można przygotowywać osobne przekąski. Do najbardziej popularnych dań należą oczywiście frytki. Obrane ziemniaki wrzucane są do koszyczka zanurzonego w oleju. Kolejnym krokiem jest nastawienie czasomierza, który sygnałem poinformuje, że frytki są już gotowe. W ten sam niezwykle prosty sposób można przygotować smażone w głębokim oleju chrupiące kawałki ryby lub kurczaka, indyka oraz mięsa czerwonego. Chrupiąca panierka będzie także smakować na brokułach, kalafiorze lub marchewce.

Frytkownica to również doskonałe urządzenie do przygotowania słodkich przekąsek. W głębokim tłuszczu można smażyć nadziewane dżemem pączki lub tradycyjne racuchy.

W niemal każdej małej gastronomii, która ma w swoim menu dania przygotowywane na szybko, frytkownica będzie jednym z podstawowych sprzętów. W zależności od zapotrzebowania trzeba będzie wybrać pomiędzy małym domowym urządzeniem, a wielozadaniową maszyną. Za jej pomocą można wykonać większość dań z listy fast foodów. Przy wyborze trzeba brać też pod uwagę warunki lokalowe, jakie istnieją w furgonetce.

Możesz również polubić…