Patelnia typu wok – co warto o niej wiedzieć?

Każdy kucharz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia kuchni. Szczególnie dużą wagę zawsze przykłada się do tego, jakie w niej będą obecne patelnie. Ostatnimi czasy oprócz klasycznych modeli, które zna każdy, coraz częściej da się zauważyć w kuchniach patelnie typu wok. Czym one są i dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem?

Czym jest patelnia typu wok?

Jak się okazuje, pomimo tego, że patelnie wok nie są u nas zbyt popularne, to jednak praktycznie każdy wie, jak one wyglądają i czym się konkretnie charakteryzują. Patelnia tego rodzaju przypominać może dość dużą blaszaną miskę. Często sięgać ona może nawet 28 centymetrów średnicy, co czyni ją zdecydowanie największym tego rodzaju naczyniem w kuchni.
Dlaczego jest ona jednak aż tak charakterystyczna i często się po nią sięga? Jak się okazuje, umożliwia ona dość ciekawe, niespotykane w żaden innej patelni użytkowanie. W zależności bowiem od tego, jaki fragment patelni weźmie się pod uwagę, charakteryzować się ona będzie nieco inną temperaturą. Sprawia to, że mając odpowiednie umiejętności, na jednej patelni i w tym samym czasie można przygotować kilka różnych potraw.

Dlaczego warto mieć patelnie wok?

Z jakiego powodu warto mieć taką patelnię? Przede wszystkim z uwagi na to, jakie daje ona możliwości jednoczesnego smażenia na niej. Dzięki temu potrawy przygotowuje się wygodniej, a także szybciej. To jednak nie wszystko, ponieważ patelnia wok nie potrzebuje aż tak dużej ilości tłuszczu, jak klasyczne modele, więc potrawy na niej przygotowywane są zwyczajnie smaczniejsze, a także zdrowsze. Na sam koniec trzeba się również przyjrzeć temu, że takie modele są bardzo wytrzymałe, dość ciężko jest je spalić, a także w jakikolwiek inny sposób uszkodzić. Sprawdzą się więc w kuchni profesjonalisty, lecz również zupełnego amatora.

Możesz również polubić…