Jak podawać wysokoprocentowe trunki, czyli szklanki do whisky

Któż z nas nie lubi whisky? Podana z lodem pieści podniebie wytwornym smakiem, rozgrzewa wnętrze i rozluźnia. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego gatunku whisky. Jednak nie mniej ważny jest sposób jej podania.

Szklanki do whisky Lowball

Są to naczynia o niewielkiej pojemności – zazwyczaj jest to 120 mililitrów. Służą głównie do podawania słodkich gatunków whisky (z tego względu, iż mdłych trunków z reguły nie wypija się w dużych ilościach). Dzięki swojemu prostemu kształtowi idealnie nadają się również do spożywania innych drinków. Inną nazwą tych naczyń jest „Rock Glass”.

Szklanki Highball

Szklanki do whisky z gastropuls.pl typu Highball są bardzo podobne do szklanek typu Rock Glass, jednak są o wiele wyższe. Mają z reguły od 200 do 350 mililitrów pojemności. Nadają się więc do spożywania trunków w połączeniu z lodem i napojami – na przykład whisky z colą i lodem. Co więcej, są to też naczynia uniwersalne. Przez wzgląd na prosty kształt i dużą pojemność, naczynia Highball mogą służyć także jako naczynia do podawania zwykłych drinków (choć najlepsze wrażenie robią te warstwowe, kolorowe drinki podane w szklane Highball).

Whisky w kieliszku

W ofertach producentów można znaleźć także specjalne kieliszki przeznaczone do podawania trunku jakim jest whisky. Wiele osób jednak błędnie myśli, iż są to zwykłe kieliszki do wina. Jednak kieliszek do whisky ma bardzo charakterystyczny wygląd: ma on znacznie szerszy i nieco zaokrąglony dół, a następnie delikatnie zwęża się ku górze, gdzie najczęściej można spotkać artystyczne wyżłobienie.

Dla prawdziwych miłośników smaku whisky

Prawdziwi degustatorzy trunków, do których należy whisky twierdzą, iż mieszanie jej z czymkolwiek (z Pepsi, Coca-Colą i innymi napojami) oraz podawanie z lodem to wręcz zbrodnia, ponieważ wszelkie tego typu dodatki zabijają jej niepowtarzalny smak. Z myślą o nich powstały specjalne naczynia do spożywania czystej whisky. Do złudzenia przypominają one tradycyjne kieliszki do podawania zwykłej wódki. Zazwyczaj mieszczą w sobie około 50 mililitrów płynu, który wpada do ust na raz – miłośnicy mocnych twierdzą, że w żadnym wypadku nie należy przepijać takiego shota żadnym napojem, ponieważ zniweluje to charakterystyczny posmak, jaki powinien zostawić ustach dobrej jakości trunek.

Sposób podania whisky zależy od indywidualnych gustów degustatorów. Jeśli ktoś preferuje słodkie wersje tego boskiego trunku – powinien wybrać kieliszki typu Rock Glass. Jeśli natomiast ktoś woli shoty – zdecydowanie lepsze będą dla niego małe whiskówki.

Może Ci się również spodoba