Nóż kuchenny

Nóż kuchenny to podstawowe narzędzie pracy, które używane jest do przygotowania niemal każdej potrawy. Dobry nóż zapewniać będzie znakomity efekt krojenia i będzie uprzyjemniał codzienną pracę w kuchni. Obok patelni oraz garnków jest to najważniejszy element wyposażenia kuchni. Dobry nóż kuchenny to podstawa dla każdego szefa kuchni, ponieważ ma on rzeczywisty wpływ na jakość, a także wygląd serwowanych dań.

Nóż szefa kuchni – jaki wybrać?

Na rynku noży można znaleźć dużo różnych modeli i może to być naprawdę nieco deprymujące. W sklepach wielobranżowych znaleźć można proste noże za kilkanaście złotych, a w sklepach specjalistycznych – nawet za kilka tysięcy zł. Często jednak przy zakupie noża kuchennego ludzie kierują się przede wszystkim wyglądem lub ceną. Warto jest jednak chwilę namyślić się nad wyborem nowego noża. Aby wybrać solidny nóż kuchenny musimy przede wszystkim ocenić jak i do czego chcemy go używać. Dobre noże kuchenne to nie od razu najdroższe, wykonane z dużych ilości warstw, w super zaawansowanej technologii. Porządny nóż kuchenny można znaleźć w niższej cenie, a jakość wykonania nie będzie znacząco odbiegać od tych najdroższych modeli. Warto podkreślić, że specjalny nóż szefa kuchni (tu) może wymagać specjalnej obsługi takiej jak np. wycieranie do sucha, oliwienie, bądź ostrzenie na kamieniu z zachowaniem kątów. Tego typu noży nie wolno pod żadnym pozorem myć w zmywarce, ponieważ może to znacząco stępić ostrze, a tępym nożem – wbrew pozorom – łatwo jest się pokaleczyć. Jeśli wybierzemy solidny nóż i będziemy o niego dbać, to w zamian każde cięcie będzie perfekcyjne oraz bardzo łatwe.

Noże kuchenne z sieciowych marketów

Noże, które oferowane są w sieciowych marketach, najczęściej są tanie, jednakże bardzo ładnie wyglądają. Zdecydowanie odradza się kupowania tego typu noże, ponieważ są one wykonane z walcowanego arkusza blachy. Warto dodać, że noże kuchenne z marketów są wybijane wykrojnikami i często nie przeszły nawet procesu hartowania. Kolejnym argumentem przeciw jest atrakcyjna cena, ponieważ cena noża jasno będzie mówić o tym, że jest on wykonany z tańszych materiałów. Tania cena mówi o tym, że jakość ostrza nie jest najlepsza. Tego typu noże w najlepszym wypadku będą służyć raptem kilka miesięcy, a w najgorszym razie utrudnią pracę szefa kuchni, a nóż w tego efekcie wyląduje po prostu w koszu. Dodatkowo takich noży nie da się porządnie naostrzyć. Winą takiej sytuacji jest oczywiście materiał, z którego nóż został wykonany, dlatego warto jest zainwestować nieco więcej pieniędzy w lepszy nóż.

Może Ci się również spodoba