Jaki piec do pizzy wybrać?

Zakładając własną pizzerię trzeba koniecznie pomyśleć o zakupie pieca do pizzy. Jednak nie jest to tak prosta decyzja jak mogłoby się wydawać. Od rodzaju pieca do pizzy zależy tak naprawdę wszystko – od wydatków i trudności pracy, przez jakość pizzy i ilość klientów, aż po wystrój i atmosferę panującą w lokalu. Każdy piec do pizzy ma swoje wady i zalety, a także jest przystosowany do innych potrzeb. Jaki model pieca wybrać? Elektryczny, gazowy, czy może opalany drewnem?

Piec do pizzy zasilany prądem

Najczęściej występującym w małych barach i restauracjach typem pieca do pizzy jest piec elektryczny. Jest on tani, łatwy w obsłudze, a ciasto piecze się w nim znacznie szybciej niż w piekarniku i ma lepszy smak. Co więcej, rozwiązanie to jest najbardziej ekologiczne, a piec do pizzy można cały czas rozbudowywać, wyposażając swoją restaurację o nowe możliwości. Jednak koszty jego eksploatacji są znacznie większe, niż w przypadku innych pieców, dlatego sprawdzi się on jedynie w lokalach, które serwują pizzę rzadziej od innych potraw w ofercie. Profesjonalna pizzeria nie miałaby z niego żadnego zysku, patrząc na to jak wysokie byłyby rachunki za prąd płacone przez właściciela.

Gazowy piec do pizzy

W większości profesjonalnych pizzerii używa się pieców opalanych gazem. Pozwalają one na wytworzenie doskonałej jakości spodów do pizzy, przy bardzo niskich kosztach eksploatacji. Co więcej, jego obsługa również jest bardzo łatwa i precyzyjna, a przy tym przyjazna dla osób, które nie lubią pracować z nowymi technologiami. Piec do pizzy na gaz idealnie nada się do każdej pizzerii i spełni wygórowane wymagania klientów. Należy jednak mieć na uwadze, że piece gazowe wymagają regularnych przeglądów technicznych, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa pracownikom pizzerii.

Piece do pizzy opalane drewnem

Wielu koneserów twierdzi, że prawdziwa pizza musi być przygotowana w tradycyjny, neapolitański sposób, to znaczy być wypieczona w piecu opalanym drewnem. Choć eksploatacja takiego pieca jest znacznie droższa, niż w przypadku pieców gazowych, to smak ciasta nasiąkniętego aromatem spalanego drewna jest niepowtarzalny i zadowala najbardziej wygórowanych miłośników pizzy. Jednak jego obsługa jest bardzo trudna, a pizzerman musi poświęcić miesiące, a nawet lata na pracę z piecem opalanym drewnem, zanim nauczy się w pełni wykorzystywać jego potencjał. Należy też mieć na uwadze, że jest to ryzykowna inwestycja, ponieważ coraz więcej państw Europy zakazuje palenia drewnem ze względu na wytwarzane podczas tego procesu szkodliwe dymy.

Może Ci się również spodoba