Wybieramy młynek do mielenia pieprzu

Młynek do pieprzu to jedno z ważniejszych kuchennych akcesoriów. Każdy miłośnik sztuki kulinarnej dobrze wie, że nic tak nie podkręca smaku potraw jak właśnie świeżo zmielony pieprz. Stosuje się go do najróżniejszych potraw, w tym nawet do deserów. Jak wybrać młynek do pieprzu, aby nam długo i wydajnie służył?

Pojemny, lekki i trwały 

W sklepach dostępne są bardzo różne urządzenia do mielenia pieprzu. Różnią się pod względem wielkości, sposobem zasilania, materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także kształtem. Lekki i poręczny młynek na pewno będzie działał sprawnie przez długie lata. Powinien swobodnie mieścić się nam w dłoni i mieć lekko działający mechanizm, no chyba że zdecydujemy się na wariant elektryczny. Znaczenie może mieć również pojemnik na pieprz w ziarenkach – gdy jest on większy, to nie trzeba go często uzupełniać. Szklany młynek z elementami stalowymi lub drewnianymi pozwala także kontrolować, ile pieprzu w środku jeszcze zostało. Dobrej jakości materiały jak stal, szkło czy drewno są wytrzymałe, ale nie mniej ważny jest mechanizm mielący – on także powinien być wykonany z wysokiej jakości stali. 

Jaki lepszy? – Ręczny czy elektryczny? 

Pod tym względem powinny zadecydować nasze potrzeby i preferencje. Młynki elektryczne są bardzo precyzyjne i do ich uruchomienia wystarczy dotyk lub wciśnięcie guzika. Są jednak droższe i głośniejsze. Na pewno sprawdzą się lepiej w przypadku starszych osób, które mogą mieć problem z mieleniem ręcznym. Młynki ręczne pracują dzięki sile naszych rąk. Dlatego ważne jest, aby mechanizm w środku działał lekko i nie zacinał się. 

Jakość mielenia 

Nie wszyscy lubią grube ziarenka pieprzu, dlatego decydując się na konkretny model warto wziąć pod uwagę, jak dany młynek mieli. Niektóre urządzenia posiadają specjalną regulację, która umożliwia ustawienie grubości mielenia. Dzięki temu możemy używać go w każdej sytuacji zgodnie z naszymi preferencjami kulinarnymi. Taką regulację posiadają zarówno warianty ręczne, jak i elektryczne zasilane bateriami.

Może Ci się również spodoba