Garnek żeliwny w dużej i małej kuchni

Kuchnia jest sercem każdego domu, to tutaj zasiada się do wspólnego posiłku, dzieli kuchenne obowiązki pomiędzy dziećmi i spełnia się gotując skomplikowane posiłki. Każdy miłośnik gotowania wie, jak ważne jest wyposażenie kuchni w postaci dobrej jakości naczyń, garnków i noży. To samo twierdzą przeciwnicy domowego gotowania, którzy także dostrzegają zalety dobrego wyposażenia kuchni, mając nadzieję, że ono wyręczy ich w pracach domowych.

Proste naczynia, skomplikowane potrawy

Jednym z najbardziej cenionych materiałów do wyrobu naczyń kuchennych jest żeliwo. Ten surowiec stosowany do wyrobu garnków, patelni czy brytfanny stanowi stop żelaza z węglem, również z krzemem, manganem, fosforem czy siarką. Zawiera do 6,67% węgla w postaci cementytu albo grafitu. Wariacje na temat żeliwa widoczne są w naszych sklepach, właśnie pod postacią kuchennych garnków. Jednak jak wybrać garnek żeliwny, by spełniał on możliwie najlepiej swoją funkcję? 

Jak wybrać garnek żeliwny?

Najbardziej odczuwalną cechą garnków żeliwnych jest ich ciężar. To niezwykle trwałe i solidne naczynia doskonale przewodzące ciepło. Dlatego tak doskonale sprawdzają się w gotowaniu potraw jednogarnkowych, wymagających długiego duszenia czy gotowania. Tego rodzaju naczynie zaleca się zatem miłośnikom takich potraw, gdy wieczorny posiłek należy zaserwować całej głodnej rodzinie bez zbędnego oczekiwania. Ciężar żeliwnych garnków może czasem wzbudzać dyskomfort, ale każdy użytkownik szybko uzna go za największą zaletę naczynia. Optymalną wielkość całej rodzinie zapewni garnek o średnicy od 25 do 35 cm. 

Osoby, które preferują i celebrują gotowanie każdego z produktów niezależnie, powinny zaopatrzyć się w kilka garnków o różnych rozmiarach i oczywiście żeliwnej patelni, płaskiej i głębokiej. Naczynia żeliwne powinny mieć szczelnie przylegającą i równie ciężką pokrywkę. To ona oprócz samego surowca decyduje o optymalnym procesie termicznym. Szczelna pokrywka zapewnia wewnętrzny obieg wilgoci, trochę podobnie jak w szybkowarach. 

Możesz również polubić…