Zalety i wady silikonowej formy do chleba

Silikonowe formy do wypieków, w tym również do chleba są coraz częściej używane w kuchniach na całym świecie. Są to formy uniwersalne, aczkolwiek do chleba można kupić formę o specyficznym okrągłym lub owalnym kształcie. Formy silikonowe mają bardzo wiele zalet, choć nie są bez wad.

Zalety formy silikonowej

Silikonowa forma do pieczenia chleba przede wszystkim jest miękka i elastyczna. Nie ma obaw o stukanie nią i hałasowanie, a do tego łatwo można ją złożyć. Dzięki temu nie zajmuje dużo miejsca, więc jest łatwiejsza do przechowywania. Oprócz tego forma silikonowa nie nagrzewa się bardzo mocno i szybko też stygnie. Nie ma więc obaw o ewentualne poparzenie się. Formy silikonowe nie wymagają smarowania tłuszczem, a każde ciasto łatwo z nich wychodzi, bo nie przywiera. Silikon nie chłonie również zapachów, więc formy takie nadają się do różnych rodzajów wypieków, nie tylko chleba.

Wady form silikonowych

Niestety formy silikonowe mają jedną dużą wadę. Mianowicie nie są odporne w żaden sposób na nacięcia. Należy więc pamiętać, aby po wyjęciu chleba lub ciasta z piekarnika, nie kroić go w formie, a dopiero po wyjęciu. Należy też pamiętać, że wyjmowanie ciasta z formy silikonowej nie wymaga oddzielenia go od ścianek formy nożem, bo ciasto nie przywiera i wychodzi bardzo łatwo. Używając form silikonowych trzeba zachować ostrożność, by takiej formy nie zniszczyć. Jednak silikonowe formy są dostępne w niemal każdym sklepie i nie należą do drogich, więc w razie zniszczenia łatwo kupić nową.

Może Ci się również spodoba