Czym się kierować, kupując garnki?

Udaj się do dowolnego dobrze zaopatrzonego sklepu kuchennego, a z pewnością zostaniesz przytłoczony ilością dostępnych naczyń kuchennych. Które garnki i patelnie są niezbędne i jak można to sprawdzić? Większość garnków i patelni wygląda podobnie, ale przy podejmowaniu decyzji o zakupie należy sprawdzić pewne cechy. Jeśli zastanawiasz się jak wybierać garnki, czytaj dalej, żeby poznać najważniejsze cechy dobrych naczyń kuchennych.

Odpowiednie materiały

Garnki i patelnie powinny być wystarczająco ciężkie, aby równomiernie przewodzić ciepło i zapobiegać przypalaniu się potraw. Miedź jest najdroższą opcją, ale reaguje z kwaśnym jedzeniem i wymaga specjalnej pielęgnacji. Żeliwo również dobrze przewodzi ciepło, ale reaguje z kwaśnymi sosami i może rdzewieć, jeśli nie zostanie odpowiednio wyczyszczone. Garnki pokryte emalią pozwalają uniknąć tych dylematów, ale są bardzo ciężkie, co może być wadą. Należy unikać szorowania tego typu naczyń i stosowania do ich czyszczenia środków chemicznych. Stal nierdzewna z wewnętrzną warstwą miedzi lub aluminium to dobry wybór, ponieważ jest trwała, nie reaguje z żywnością, dobrze przewodzi ciepło i jest łatwa do czyszczenia.

Dobrze skonstruowane, żaroodporne uchwyty

Wiele garnków ma uchwyty wykonane z metalu o niskiej przewodności, takiego jak stal nierdzewna, dzięki czemu nie nagrzewają się one. Plastikowe i drewniane uchwyty są żaroodporne, ale nie ognioodporne. Garnków z takimi uchwytami nie można używać w piekarniku. Najbardziej uniwersalne są metalowe uchwyty ze zdejmowanymi plastikowymi lub gumowymi osłonami termicznymi. 

Bezpieczne pokrywki

Pokrywka powinny ciasno przylegać do garnka i mieć żaroodporny uchwyt. Szklane pokrywki są wygodne, ponieważ można sprawdzić postęp gotowania bez podnoszenia ich. Przestrzegaj wskazówek producenta dotyczących bezpieczeństwa używania pokrywek w piekarniku. Dopasowane pokrywki zatrzymają wilgoć w garnku. Pokrywka z hartowanego szkła pozwala obserwować gotujące się potrawy, co pomaga ograniczyć kipienie.

Może Ci się również spodoba