Podstawowe zasady korzystania z patelni

Patelnia jest sprzętem kuchennym, który znajduje się w każdym gospodarstwie domowym – a w części nawet w większej ilości niż tylko jedna sztuka. Jak zapewnić patelniom doskonałą żywotność, a domownikom bezpieczeństwo?

Dlaczego należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa?

Wysokiej klasy wyroby, takie jak Tescoma patelnie, rzadko ulegają zniszczeniom, jeśli są odpowiednio użytkowane. Jednak powierzchnie takie jak teflon wymagają przestrzegania pewnych zasad – a w przypadku niestosowania się do zaleceń, nawet najlepszej jakości patelnia ulegnie uszkodzeniu. Dlatego też szczególnie istotne jest, aby zwrócić uwagę na kilka drobnych szczegółów.

Ma to duże znaczenie zarówno ze względu na możliwość korzystania ze sprzętu (uszkodzona patelnia może przypalać żywność lub nie smażyć jej równomiernie), jak również przez wzgląd na bezpieczeństwo domowników. Korzystanie z uszkodzonej patelni może nieść poważne konsekwencje zdrowotne – spożyty wraz z jedzeniem, rozwarstwiający się teflon jest bardzo niekorzystny dla ludzkiego organizmu.

Zasady korzystania z patelni

Przede wszystkim, w przypadku większości materiałów, znaczenie ma tempo ich nagrzewania. To oznacza, że przygotowując posiłek i stawiając patelnię na kuchence, nie należy ustawiać najwyższej możliwej temperatury, ale raczej okolice środka i w ten sposób oczekiwać na odpowiednie nagrzanie się patelni.

Ponadto, po zakończeniu smażenia, należy bezwzględnie odczekać z jej myciem do momentu aż wystygnie. Próby zalewania patelni zimną czy nawet ciepłą wodą w celu obniżenia jej temperatury będą prowadzić do dalszych uszkodzeń jej struktury i sprawią, że materiały, z których ją wykonano będą przedostawać się do pożywienia. To szczególnie niekorzystne dla zdrowia, ale również zmniejsza się żywotność patelni.

Należy również pamiętać o korzystaniu z odpowiednio dobranych sprzętów: choć obecnie zdarzają się modele patelni, przy których można stosować metalowe sztućce, w większości przypadków jest to niezalecane ze względu na stopień ich twardości.

Może Ci się również spodoba