Wypieki z marchwi

Chociaż marchew jest nieodłącznym elementem polskiej kuchni i posiada dużą ilość zastosowań, to Polacy dość często stronią od traktowania tego warzywa jako podstawa do wyrobu słodkości. A szkoda, bo ciasto marchewkowe to jedno z ciekawszych zastosowań marchwi.

Tanio, szybko i smacznie

Tanio, szybko i smacznie. Takie właśnie jest to ciasto. Szczególnie teraz, latem, kiedy ceny warzyw są niskie, a jedyne czego potrzebujemy do wypieku to kilka podstawowych składników, które znajdziemy w każdej kuchni.

Również czas spędzony na przygotowanie ciasta to kilka chwil, szczególnie jeżeli ktoś pomoże nam ze starciem marchwi lub ubiciem jajek, gdyż są to jedyne 2 nieco bardziej czasochłonne czynności.

Co potrzebujemy na ciasto?

Do każdego ciasta możemy dodać różnorodne dodatki, które wzbogacą jego smak. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednakże żadne ciasto nie może obejść się bez:

• 1 i 1/2 szklanki mąki

• 1 szklanki cukru

• 2/3 szklanki oleju

• 3 jajek

• 4‐5 sporych marchwi

• 1 łyżeczki proszku do pieczenia

• 1 łyżeczki sody oczyszczonej

• odrobiny soli

Sposób przygotowywania

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy poczynić, jest stracie marchwi na małych oczkach oraz ustawienie piekarnika na 180 stopni. Następnie należy oddzielić białka od żółtek, a te drugie odłożyć na później. Zaczynamy ubijać białka, aż te zwiększą swoją objętość dwukrotnie. Gdy to już się stanie możemy dodać wcześniej przygotowaną szklankę cukru i zaczynamy ponownie ubijanie. 

Dopiero w momencie uzyskania zwartej, gładkiej oraz puszystej masy możemy dodać odłożone żółtko. Następną czynnością jest dołożenie do przygotowanej masy pozostałych składników, jak proszek do pieczenia, soda, sól, mąka oraz przyprawy do smaku. Przykładowo cynamon lub przyprawa do piernika. Ostatnim etapem do przygotowywania, jaki czeka nas by osiągnąć pyszne marchewkowe wilgotne ciasto, jest dodanie oleju oraz marchwi.

Gdy już cała masa jest przygotowana możemy dodać inne, według uznania, dodatki jak orzechy czy nasiona. Ostatnią czynnością jest ułożenie masy w formie. Ta powinna być wcześniej odpowiednio natłuszczona lub wyłożona papierem do pieczenia tak, aby ciasto nie przywarło do formy. Ciasto umieszczamy na ok. 45 minut.

Może Ci się również spodoba