Jakie słoiki na przetwory wybrać?

Osoby, które chcą przygotować udane przetwory w pierwszej kolejności muszą postawić na odpowiednie słoiki, które powinny być nie tylko czyste, ale również dobrze wyparzone. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie kuchenne słoiki warto postawić w pierwszej kolejności. 

O czym należy pamiętać?

Wybierając słoiki kuchenne warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy zakrętki są dobrze dopasowane do pojemników. Ważne jest także to, aby kuchenne słoiki dopasować wielkością do danych przetworów. Największe słoiki doskonale sprawdzą się przede wszystkim do przygotowania jabłek na ciasta albo pysznej kapusty do krokietów. Mniejsze słoiki jak powszechnie wiadomo doskonale nadają się do przygotowania dżemów, konfitur i powideł. Wybierając nowe słoiki warto zwrócić uwagę również na to, czy nie są one wyszczerbione i popękane. 

Nowe czy używane słoiki?

Słoiki kuchenne można wykorzystać wielokrotnie, ale pamiętać należy o tym, że używane pojemniki mogą niestety sprawić, że wekowanie pójdzie na marne. W używanych słoikach produkty w nich przechowywane mogą po prostu spleśnieć. Jeżeli chodzi o same zakrętki, to po zapasteryzowaniu powinny być one wklęsłe, dzięki czemu nie ma najmniejszego ryzyka, że przechowywany produkt nie będzie świeży. Godne polecenia są nowoczesne słoik typu weck, które w ostatnim czasie biją rekordy sprzedaży. W ich przypadku warto zwracać uwagę na to, czy gumowe uszczelki są wysokiej jakości. Słoiki weck są najlepszą alternatywą dla metalowych nakrętek, które niestety przy otwieraniu słoika mogą ulec zniekształceniu.

Może Ci się również spodoba