Najlepsze poniedziałkowe zupy, które można przygotować na bazie rosołu z niedzieli

Niedziela to w bardzo wielu polskich domach dzień gotowania rosołu. Tą zupę przygotowywaną na wywarze z mięsa uwielbiają naprawdę chyba wszyscy Polacy. Jest aromatyczna i rozgrzewająca, a w domach kultywujących prawdziwą polską tradycję kulinarną, rosół robi się nawet latem. Jeżeli coś zostanie w garze, w poniedziałek można ugotować pyszną zupę na bazie rosołu. Taka poniedziałkowa zupa na pewno zasmakuje każdemu, sprawdzi się szczególnie w tych domach, w których są małe dzieci. Przecież to właśnie one są miłośnikami zup.

Poniedziałkowa zupa pomidorowa na bazie rosołu z niedzieli

Jaka jest ulubiona zupa, którą można przygotować w poniedziałek na bazie rosołu z niedzieli? Chyba większość Polaków bez zastanowienia odpowie, że to zupa pomidorowa. Rzeczywiście to właśnie tą zupę najczęściej robi się w poniedziałki, bo do resztek rosołu wystarczy tak naprawdę dodać tylko odrobinę przecieru lub passaty pomidorowej, a osobno ugotować ryż lub makaron. Chwila moment i pyszna pożywna zupa pomidorowa gotowa. Jest ona uwielbiana bez względu na metrykę, może być zabielona za pomocą śmietany lub jogurtu, albo czysta, czyli bez śmietany.

Zupa ogórkowa

Kolejna fantastyczna zupa do przygotowania na bazie rosołu z niedzieli to tradycyjna ogórkowa z ziemniakami. To niezwykle kwaskowata i orzeźwiająca zupa, która przy tym wszystkim jest też bardzo zdrowa. W końcu do jej przygotowania używa się kiszonek, które już od dawna są uważane za prawdziwe źródło zdrowia. Zupa ogórkowa jest bardzo prosta do wykonania i wychodzi praktycznie każdemu. Jej podstawą są kiszone ogórki, muszą być jednak twarde i jędrne. Nie należy wylewać też wody spod ogórków kiszonych – dodaje się ją do wywaru lub rosołu, aby w ten sposób zupa miała więcej smaku.

Krupnik

Ostatni pomysł na pyszną zupę na bazie rosołu to po prostu tradycyjny polski krupnik, do którego przygotowania używa się kaszy jęczmiennej. Żeby zrobić smaczny krupnik trzeba też mieć trochę suszonych grzybów, oczywiście najbardziej aromatyczne to prawdziwki. Krupnik jest przepyszną polską zupą, którą warto często gotować bo jest pożywna i rozgrzewająca. To idealne danie na zimę i jesień.

Może Ci się również spodoba