Czy podpuszczka może być wegańska?

Moda na wegańskie jedzenie rośnie, a wraz z nią rośnie także ilość produktów, które są przygotowywane „specjalnie dla wegan”. Dieta wegańska nie ogranicza się tylko do warzyw, owoców i zbórz — coraz częściej można kupić wegański jogurt, kefir, a nawet sery.
Do przygotowania większości serów (oprócz serów miękkich, typu twaróg) konieczne jest mleko (w wersji dla wegan — roślinne) oraz podpuszczka – www.aledobre.pl/11647,Podpuszczka_cieleca_do_produkcji_serow_pojemnosc_30_ml_Beaugel_500.html. Najczęściej jest ona ekstrahowana z żołądków cieląt.

Czy można kupić wegańską podpuszczkę?

Okazuje się, że tak. Na rynku dostępne są też roślinne podpuszczki, zawarte w niektórych sokach i tkankach roślin i grzybów. W dawnych czasach ścinano mleko za pomocą soku figowego. Obecnie podpuszczkę produkuje się raczej z innych roślin.

Jakie właściwości ma wegańska podpuszczka?

Wegańska podpuszczka to najczęściej enzymy koagulujące pochodzenia roślinnego lub otrzymywane z mikroorganizmów. Zdolności koagulacyjne enzymów roślinnych są dobre — zbliżone do tych pochodzenia zwierzęcego. Czasami może się okazać, że podpuszczki roślinnej należy dodać ciut więcej niż takiej pochodzenia zwierzęcego.

Czy ser z podpuszczki roślinnej jest smaczny?

Niestety większość podpuszczek roślinnych ma pewną wadę — podczas długiego przechowywania ser może gorzknieć, w związku z tym średnio nadają się one do serów dojrzewających. Do produkcji takich serów lepiej nadają się enzymy koagulujące wytwarzane z bakterii lub pleśni.
Obecnie trwają prace nad wytworzeniem podpuszczki mikrobiologicznej wytwarzanej za pomocą mikroorganizmów. Niestety na razie mają one podobne wady jak podpuszczki roślinne, czyli powodują gorzknienie.

Oznaczenia serów

Jeśli nie interesuje nas domowa produkcja serów, a raczej zakup gotowego produktu należy bardzo uważnie czytać skład. Chodzi o to, by mieć pewność, że zakupiony roślinny ser, był wytworzony za pomocą wegańskiej podpuszczki, a nie tej z żołądków cieląt.

Może Ci się również spodoba