Co zrobić aby lody w lodówce nie stwardniały

Upalne lato zawsze rodzi chęć sięgnięcia po ulubione lody, które nie tylko dadzą chłodne ukojenie po ciężkim i bardzo męczącym dniu, ale również będą doskonale smakowały, przy czym pozwolą się odprężyć i chociaż chwilę zapomnieć o trudach dnia codziennego. Niestety, aż nazbyt często zdarza się, że gałkownice do lodów zamiast nałożyć solidną porcję przysmaku łamią się lub wyginają.

Jak uniknąć stwardnienia lodów?

Zawsze warto zapobiegać niż walczyć ze stwardniałymi lodami (w takim przypadku często nawet profesjonalne gałkownice do lodów nie radzą sobie z nimi zbyt dobrze). Aby lody nam nie stwardniały po dłuższym pobycie w lodówce, należy owinąć je w zwyczajną folię spożywczą. Nie bez powodu lody sprzedawane w pudełkach, po odkryciu wieczka są jeszcze dodatkowo zabezpieczone folią. Jej zastosowanie znacznie minimalizuje wpływ chłodu panującego w lodówce na lody, dzięki czemu przez cały czas pozostają miękkie i puszyste). Nawet jeżeli zdarzy nam się zedrzeć oryginalną folię z opakowania lodów nie ma się czym przejmować. Wystarczy po konsumpcji zakryć lidy nową folią, zakryć wieczkiem i ponownie wstawić do lodówki.

Warto zadbać o przechowywanie lodów

Kolejnym bardzo ważnym elementem doskonale chroniącym przed efektem zamarzniętych lodów jest ich odpowiednie przechowywanie. Wystarczy trzymać się kilku prostych reguł:
– nie należy stawiać pudełka z lodami (jeśli nie mamy zamiaru spożyć ich zbyt szybo) przy samych drzwiach lodówki,
– jeśli lody zamierzamy zjeść bardzo szybko można pozwolić sobie na pozostawienie ich na końcu zamrażarki.

Może Ci się również spodoba