Pielęgnacja sztućców i zastawy stołowej

Pomimo tego, że sztućce i zastawę stołową znajdziemy dzisiaj w każdym polskim domu, to rzadko kiedy zastanawiamy się nad sposobem ich pielęgnacji. Czy wszystkie produkty można myć w zmywarce? Czy do wszystkich noży i innych sztućców możemy stosować detergenty w dużym stężeniu?

Od pielęgnacji dużo zależy

Wbrew pozorom od sposobu pielęgnacji sztućców oraz zastawy stołowej zależy ich kondycja i to, czy będziemy mogli z nich korzystać przez długie lata. W pierwszej kolejności warto zająć się porcelanową zastawą, gdyż to ono sprawia statystycznie najwięcej problemów – to, czy możemy użyć zmywarki do tego typu naczyń zależy od konkretnej porcelany oraz zaleceń danego producenta. Należy jednak przyjąć, iż jeżeli producent nie umieszcza tej informacji wyraźnie na opakowaniu zastawy stołowej, to niestety pozostaje nam wyłączni ręczne mycie talerzy i misek. Zmywarka mogłaby doprowadzić do zniszczenia delikatnych nadruków na zastawie stołowej lub nawet do pękania poszczególnych naczyń!

A jak ze sztućcami?

W przypadku sztućców jest podobnie – jeżeli mamy bogato i kolorowo zdobione sztućce, to raczej nie będziemy mogli ich myć w zmywarce. Również w przypadku noży warto zadbać o prawidłową pielęgnację – nie używać zbyt dużo detergentu oraz nie pozostawiać na powierzchni stali resztek jedzenia, octu czy detergentu. Wszystko to może prowadzić do uszkodzenia powłoki ochronnej, powstania wżerów i korozji.

Jakie sztućce i zastawa stołowa?

Jednymi z polecanych ze względu na stosunkowo łatwą pielęgnację są sztućce amefa oraz zastawa stołowa ambition. Są to jednocześnie produkty, które z powodzeniem stosuje się również w ramach profesjonalnej gastronomii.

Może Ci się również spodoba