Typy noży kuchennych

Noże kuchenne dzielą się na kilka podstawowych rodzajów w zależności od ich przeznaczenia. Wyróżnia się na przykład noże przystosowane specjalnie do: chleba, warzyw, sera, wędlin czy też steków. Każdy produkt wymaga bowiem zastosowania innego rodzaju techniki podczas obróbki, stąd wielość akcesoriów kuchennych.

nóż kuchenny - zestaw

Nóż uniwersalny i jego zastosowanie

Poza tak zwanym nożem szefa kuchni, w komplecie powinien znaleźć się przede wszystkim nóż uniwersalny. Ten rodzaj noża służy do precyzyjnego obierania i krojenia całej gamy produktów, takich jak: warzywa, owoce, a nawet wędliny oraz innego rodzaju mięso. Jest on więc niezbędny do przygotowywania codziennych posiłków i warto mieć w swojej kuchni kilka zapasowych egzemplarzy. Do wyboru pozostają modele o różnych ostrzach wedle preferencji kupującego.

Noże japońskie

W kuchni szeroko rozpowszechnione są także noże japońskie. Wśród nich wymienić można między innymi: nóż Santoku, Gyuto, Usuba czy Deba. Produkty te charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz, co ważniejsze, ostrością. Z tego powodu idealnie nadadzą się do kuchennych zadań specjalnych. Struktura wielu z nich opiera się bowiem na konstrukcji mieczy samurajskich, co tłumaczy ich trwałość.

Może Ci się również spodoba