Typy noży kuchennych

Noże kuchenne dzielą się na kilka podstawowych rodzajów w zależności od ich przeznaczenia. Wyróżnia się na przykład noże przystosowane specjalnie do: chleba, warzyw, sera, wędlin czy też steków. Każdy produkt wymaga bowiem zastosowania innego rodzaju techniki podczas obróbki, stąd wielość akcesoriów kuchennych.

nóż kuchenny - zestaw

Nóż uniwersalny i jego zastosowanie

Poza tak zwanym nożem szefa kuchni, w komplecie powinien znaleźć się przede wszystkim nóż uniwersalny. Ten rodzaj noża służy do precyzyjnego obierania i krojenia całej gamy produktów, takich jak: warzywa, owoce, a nawet wędliny oraz innego rodzaju mięso. Jest on więc niezbędny do przygotowywania codziennych posiłków i warto mieć w swojej kuchni kilka zapasowych egzemplarzy. Do wyboru pozostają modele o różnych ostrzach wedle preferencji kupującego.

Noże japońskie

W kuchni szeroko rozpowszechnione są także noże japońskie. Wśród nich wymienić można między innymi: nóż Santoku, Gyuto, Usuba czy Deba. Produkty te charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością oraz, co ważniejsze, ostrością. Z tego powodu idealnie nadadzą się do kuchennych zadań specjalnych. Struktura wielu z nich opiera się bowiem na konstrukcji mieczy samurajskich, co tłumaczy ich trwałość.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *