Warzywne słupki – atrakcyjne danie?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób uatrakcyjnić gotowane i przygotowywane w domu potrawy? W jaki sposób sprawić, aby nawet zwykle spaghetti wyłożone na talerzu prezentowało się niczym z najdroższej i najlepszej restauracji?

Zmiana upodobań?

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy nie przywiązywali szczególnej uwagi do prezentacji serwowanych potraw. Sytuacja ta zmieniła się wraz ze wzrostem ilości programów kulinarnych w polskiej telewizji i pokazaniem, że czasami wystarczy odrobina umiejętności posługiwania się nożem lub specjalne narzędzie warte kilkanaście złotych, aby odmienić estetykę serwowanych potraw.

En julienne

Jednym z najlepszych sposobów ozdobienia naszych potraw, jest wykorzystanie warzyw i pokrojenie ich w fantazyjne kształty – ogranicza nas tutaj jedynie nasza wyobraźnia oraz umiejętność posługiwania się nożem. Jeżeli jednak nie chcemy tracić czasu na dokształcanie się, to warto zainwestować kilkanaście złotych w specjalna obieraczkę typu julienne – zobacz ją.

Cienkie paski

Obieraczka julienne daje nam możliwość pocięcia warzyw en julienne – na długie, a zarazem cienkie paski, z których każdy jest tej samej grubości. Pokrojone w paski warzywa można następnie wykorzystać jako ozdobę do niemal każdego dania lub nawet jako jego podstawowy składnik.

Może Ci się również spodoba