Warzywne słupki – atrakcyjne danie?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób uatrakcyjnić gotowane i przygotowywane w domu potrawy? W jaki sposób sprawić, aby nawet zwykle spaghetti wyłożone na talerzu prezentowało się niczym z najdroższej i najlepszej restauracji?

Zmiana upodobań?

Jeszcze kilkanaście lat temu Polacy nie przywiązywali szczególnej uwagi do prezentacji serwowanych potraw. Sytuacja ta zmieniła się wraz ze wzrostem ilości programów kulinarnych w polskiej telewizji i pokazaniem, że czasami wystarczy odrobina umiejętności posługiwania się nożem lub specjalne narzędzie warte kilkanaście złotych, aby odmienić estetykę serwowanych potraw.

En julienne

Jednym z najlepszych sposobów ozdobienia naszych potraw, jest wykorzystanie warzyw i pokrojenie ich w fantazyjne kształty – ogranicza nas tutaj jedynie nasza wyobraźnia oraz umiejętność posługiwania się nożem. Jeżeli jednak nie chcemy tracić czasu na dokształcanie się, to warto zainwestować kilkanaście złotych w specjalna obieraczkę typu julienne – zobacz ją.

Cienkie paski

Obieraczka julienne daje nam możliwość pocięcia warzyw en julienne – na długie, a zarazem cienkie paski, z których każdy jest tej samej grubości. Pokrojone w paski warzywa można następnie wykorzystać jako ozdobę do niemal każdego dania lub nawet jako jego podstawowy składnik.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *