Patelnie ceramiczne – kto powinien mieć je w swojej kuchni?

Obecnie, kiedy panuje moda na przyrządzanie jak najzdrowszego jedzenia, wielu producentów próbuje wyjść naprzeciw tym potrzebom, oferując produkty pozwalające stworzyć jak najsmaczniejsze, a jednocześnie zdrowe potrawy. Odpowiednie akcesoria kuchenne wbrew pozorom mają ogromny wpływ na smak i jakość przyrządzanych składników. Wielu kucharzy, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, zachwala patelnie ceramiczne.

Patelnia ceramiczna – dla kogo?

To odpowiedni produkt dla osób, które nie lubią smażyć na dużej ilości tłuszczu albo chciałyby całkowicie z niego zrezygnować. Patelnie ceramiczne długo trzymają ciepło i równomiernie się nagrzewają, będą więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby w możliwie jak największym stopniu zaoszczędzić na energii. Powłoka ceramiczna nie jest jednak odporna na mycie w zmywarce, dlatego produkt ten nie spełni oczekiwań osób, które nie lubią myć akcesoriów kuchennych w zlewie.

Cena

Patelnie z powłoką ceramiczną zazwyczaj są droższe od teflonowych i należy mieć to na uwadze przy dokonywaniu zakupu. Jeśli priorytetem jest niska cena, lepiej sięgnąć po patelnię teflonową, którą można nabyć w przystępnej cenie, bez rezygnowania z jakości. Niewątpliwie jednak ceramiczne patelnie są bardziej trwałe, a co za tym idzie – nawet jeśli mają wyższą cenę, czas ich użytkowania jest zdecydowanie dłuższy.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *